A1 ve B1 ehliyet nedir ve hangi araçları kullanır?

A1 ve B1 ehliyet, genellikle hacimleri küçük olan araçlar için kullanılmaktadır. Normal şartlar altında A sınıfı ehliyet motosiklet, B sınıfı ehliyet ise araba kullanımı için yeterli olurken, A1 ve B1 bu sınıfların küçük araçları için kullanılmaktadır. Peki, A1 ve B1 ehliyet nedir ve hangi araçları kullanır? İşte, o detaylar

A1 EHLİYET NEDİR?

A1 sınıfı ehliyet alan kişiler yalnızca 2 tekerlekli ve 3 tekerlekli araçları kullanabilirler. 2 tekerlekli araçlar için maksimum motor gücü 11 KV, 3 tekerlekli motorlar için ise 15 KV’dir. A1 sınıfı ehliyet sahipleri 15 KV üzerindeki hiçbir aracı kullanamazlar. A1 sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanacağı araçların motor gücü maksimum 125 CC olmalıdır. Aynı zamanda A1 sınıfı ehliyet sahipleri M sınıfında olan tüm araçları da kullanabilirler. 

B1 EHLİYET NEDİR?

B1 sınıfı ehliyet, B sınıfı ehliyetin bir alt kategorisidir. B sınıfı ehliyet belirli bir kiloya kadar olan otomobil, kamyonet, traktör ve motor bisikletlerin kullanılmasına izin veren bir ehliyet türüdür. B1 sınıfı ehliyet ise; net ağırlığı 400 kilogramı geçmeyen – yük taşıyanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen- ve motor gücü maksimum 15 Kw olan 4 tekerlekli motorları kullanmak için gerekli olan ehliyet türüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir