Hırvatistan’daki taksiciler için kullanılan cinsel saldırı iddiaları alarma geçirdi

Yerel basında çıkan haberlere göre, son haftalarda Hırvatistan’ın sahil kenti Split’te en az iki kadının taksi şoförleri tarafından tecavüze uğradığı iddia edildi. İlk saldırının temmuz ayı sonunda meydana geldiği ve 23 yaşındaki bir taksicinin, aynı yaşta olduğu bildirilen bir İngiliz kadına saldırdığı söyleniyor.

Kadının, polise, saldırının sarhoşken meydana geldiği ve rıza göstermediğini söylediği, sürücünün ise “cinsel ilişkinin rızaya dayalı” olduğu konusunda ısrar ettiği bildirildi.

Hırvatistan gazetesi Vecernji’nin haberine göre, kadının şimdi Hırvatistan’ı terk ettiği bildirilirken, sürücünün mahkemede yargılanmayı beklerken kadınla temasa geçmemesi söylendi.

20 yaşındaki bir Fransız kadın, yaklaşık bir hafta sonra Split’te polise başka bir cinsel saldırı olduğunu bildirdi.

Vecernji, her iki durumda da sürücülerin bir taksi çağırma uygulaması aracılığıyla çağrıldığını, ancak sürücülerin kadınları aldıktan sonra yolculuklarının takip edilmemesi için yolculuğu iptal ettiğini bildirdi.

Yerel gazete Slobodna Dalmacija da başka bir İngiliz kadının, nisan ayında Dubrovnik’te bir taksi şoförünü kendisine tecavüz etmekle suçladığını bildirdi.

“YOLCULUĞUNUZU TELEFONDA PAYLAŞIN”

Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO) ise yayınladığı tavsiyede,  “Hırvatistan’da taksilerde veya Uber’lerde cinsel saldırı raporları var.”

“Riski azaltmak ve olası saldırıları önlemeye yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz: taksinin numarasının göründüğü içinin fotoğrafını çekip bir arkadaşınıza veya başka birine gönderebilirsiniz; yolculuk durumunuzu Uber uygulamasında paylaşın; taksideyken birisini arayarak hangi taksi olduğunu ve nereye gittiğinizi söyleyin.” dedi.

Hırvatistan’da 120.000’den fazla kullanıcısı olan Uber, uygulamasını kullanan herkesin güvenliğinin “mutlak bir öncelik” olduğunu söylüyor.

The Sun’a konuşan bir şirket sözcüsü de, “Tüm sürücüler, diğer şeylerin yanı sıra sabıka kaydı kontrolünü de içeren katı bir doğrulama sürecinden geçmelidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir