Malatya 6 Şubat Platformu’ndan valiliğin yasak kararına tepki: ‘Çıkıp, belirttiğimiz yerde anma etkinliğimizi yapacağız’

Malatya Valiliği, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde anma amaçlı yapılacak resmi etkinlikler haricindeki tüm eylem ve etkinlikleri, bu gece yarısından başlamak üzere 7 Şubat Çarşamba günü saat 23.59’a kadar yasakladığını açıkladı.

Valiliğin internet sitesinde ve sosyal medya hesabında bugün duyurulan yasaklama kararında, anma eylemleri için gelecek yurttaşların Malatya’ya alınmayacağını belirtildi.

ANKA Haber Ajansı’na, Malatya 6 Şubat Platformu adına açıklama yapan Nevzat Millioğulları, yasağa rağmen alanlarda olacaklarını söyledi.

Millioğulları, “6 Şubat 2023 depreminde kaybettiğimiz canları anmak için ‘Sessiz Çığlık’ adı altında bir etkinlik hazırlamıştık. Birkaç saat önce, Malatya Valiliği’nin bu ve benzeri etkinlikleri yasakladığını öğrendik. Renklerinin dahi siyah-beyaz olarak seçildiği, materyallerinin siyah-beyaz hazırlandığı bir etkinlik… İnsanların matemlerini tutmalarını engellemenin ne anlamı var ki? Bizim sahip olduğumuz Anadolu’nun kadim kültüründe bu tür yasaklar ayıplanır. Bu bizim anayasal hakkımız, kimse bizim anma etkinliğimizi engelleyemez. Yarın biz çıkacağız, belirttiğimiz yerde anma etkinliğimizi yapacağız” dedi.

Malatya 5 Şubat Platformu, bu gece saat 04.17’de Hayat Sitesi önünde anma etkinliği, öğle saatlerinde de sessiz anma yürüyüşü düzenleyeceğini duyurmuştu.

Jeoloji Mühendisleri Odası da Malatya’da saat 13.00’te, yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün de konuşmacı olarak katılacağı “6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri Anma Konferansı” düzenleyeceğini açıklamıştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir