Sağlıklı dokular daha az etkileniyor! Bu tedavi yöntemi her kanser türü için uygulanabilir

SON YILLARDA ÖNE ÇIKAN BİR TEDAVİ

Kanser, tüm dünyada en kaygı duyulan hastalıkların başında geliyor. Tıp dünyasında özellikle de kanserle ilgili yapılan araştırmalar büyük bir yer kaplıyor. Son yıllarda kanserle ilgili gelişmiş tedavi yöntemi arayışarı ise hız kesmeden devam ediyor. Son dönemde daha çok kişinin haberdar olmaya başladığı tedavilerden biri de akıllı radyoterapi. Üstelik hastaya eş anlı görüntüleme imkânı sunan akıllı radyoterapi, her kanser türü için uygulanabiliyor.

HER HASTAYA EŞ ANLI GÖRÜNTÜLEME SUNUYOR

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Sedat Koca, radyasyon onkolojisi alanında hastaya özel radyoterapi yöntemlerinin olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Koca, “Kanser tedavisinin önemli bir parçası olan radyoterapide amaç tümörlü dokuyu radyasyon vererek yok etmek ya da kontrol altına almaktır. Kanser tedavisinde güncel yöntemleri takip etmek gerekir. Radyasyon onkolojisi teknolojisinin ürettiği son yöntemlerden biri de eş anlı görüntüleme imkânı sunan radyoterapi. Pek çok kanser türünde uygulanabilen yöntemle hastaya özel tedavi imkânı sağlanır” diye konuştu.

SAĞLIKLI DOKULARA ZARAR VERMEDEN MÜDAHALE OLANAĞI

Radyasyonun, hastalıklı organa yönlendirilmesi için özel cihazlara gereksinim duyulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Sedat Koca, bu yöntemin sağladığı imkânları şöyle anlattı: “Eş anlı görüntüleme imkânı sunan bu radyoterapi uygulaması, diğer radyoterapi yöntemlerine nazaran çok daha hassas bir teknik donanıma sahip. Cihazın MR tarayıcısı, tedavi sırasında tümörün pozisyonunu, büyüklüğünü ve şeklini üç boyutlu gösterir. Bu sayede tümörü ve çevresindeki sağlıklı dokuyu net görüntüler ve sağlıklı dokulara zarar vermeden tümör dokusuna müdahale edilebilmesine olanak sağlar. Böylece tümör kontrolü artar.”

‘HER AŞAMADA TÜMÖRLÜ DOKULAR TAKİP EDİLEBİLİR’

Tedavinin her aşamasının takip edilebildiğini belirten Prof. Dr. Sedat Koca, “Bu tedavi yöntemi radyasyon tedavisi sırasında tümörlü doku ve çevre sağlıklı dokuların pozisyonunu takip ederek tedavinin doğru bir şekilde uygulanmasına ve yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olur. Hastayı radyoterapi süreci boyunca etkin şekilde izlememizi sağlar ve tedavinin her aşamasında tümörlü dokuların pozisyonunu ve iç organ anatomisi takip edebilir” dedi.

‘TEDAVİYE YANIT ORANINI ARTIRIYOR’

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Nilay Şengül de akıllı radyoterapi yönteminin tedaviye yanıt oranını artırdığına dikkat çekerek “Kanser tanısı konulduktan sonra hastalık evreleniyor. Her evrede tedavi seçeneği ise farklı. İleri evrelerde sistemik tedavinin yanı sıra radyoterapinin de kullanıldığı kanser tipleri var. Özellikle metastatik evrede radyoterapi de kullanılarak bir bütün oluyor. Sadece medikal onkolojideki gelişmeler değil, radyoterapideki gelişmeler de takip ediliyor” yorumunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir