‘Savaşta madalya aldım’ diyen emniyet müdürünün foyası meydana çıktı

İngiltere’de Northamptonshire Emniyet Müdürü Nick Adderley’nin yıllarca herkesi Falkland Savaşı’nda cephede yer aldığını söyleyerek kandırdığı ortaya çıktı.

1982’de İngiltere ve Arjantin’i karşı karşıya getiren ve 10 hafta süren savaşta kahramanlığından dolayı madalya kazandığını söyleyen Adderley’nin savaş sırasında sadece 15 yaşında olduğu ve yalan söylediği anlaşıldı. Emniyet Müdürü’nün yıllarca savaşta kazandığını söylediği madalyayı takarak çevresinde büyük saygı topladığı, hatta bir dönem adının Londra Emniyet Müdürlüğü için geçtiği belirtiliyor.

Nick Adderley, kahramanlık madalyasıyla birçok etkinlikte boy gösteriyordu.

Hakkında disiplin soruşturması başlatılan Adderley, yıllık 165 bin strelinlik maaşını da kaybedebilir. Adderley’nin görevini kötüye kullanma suçlamasıyla işten çıkarılması bekleniyor.

HER YERE SAHTE MADALYAYLA GİTMİŞ

İngiliz basını, Adderley’nin birçok etkinlikte Falkland Savaşı kahramanlık madalyasını takarak poz verdiğini aktardı. Herkesi kandırmayı başaran yetkili son olarak da temmuz ayında Polis Kahramanlık Ödülleri’ne madalyayla katılmıştı.

Adderley’nin donanmaya 1982’te, yani Falkland Savaşı’ndan 2 yıl sonra girdiğinin ortaya çıkması İngiltere’de şok etkisi yarattı. Evli ve 2 çocuk babası Adderley’nin 15 yaşında yedek asker olduğu kaydedildi.

The Sun gazetesine konuşan eski Amiral Lord West, Falkland’da savaştığını söyleyerek saygı görmeye çalışan yetkililer olduğunu belirtti ve “Kendilerini de başkalarını da kandırıyorlar” dedi.

Northamptonshire Emniyeti de sitesinde Adderley ile ilgili “Falkland’da savaştı” ifadesini sildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir