Yüzlerce yıllık belgeleri inceledi… Nobel Ekonomi Ödülü’nü Claudia Goldin kazandı

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde düzenlenen basın toplantısında, Nobel Ekonomi Ödülü’nün “kadınların iş gücü piyasasına etkilerine ilişkin anlayışı ilerletmesi”nden dolayı Amerikalı Profesör Claudia Goldin’e verildiği açıklandı. Açıklamada, Goldin’in iş gücü piyasasındaki cinsiyet farklılıklarının temel etkenlerini ortaya çıkardığı belirtildi.

Goldin’in, “kadınların gelir durumu ve iş gücü piyasasına katılımları”na dair yüzyılları bulan tarihçesi konusunda ilk kapsamlı çalışmayı yaptığı vurgulandı.

U ŞEKLİNDE BİR EĞRİ

Açıklamada, çalışmanın, geçmişten günümüze kadınların iş gücüne katılımında görülen değişikliğin yanı sıra “cinsiyetler arası gelir dağılımındaki adaletsiz uçurumun” temel sebeplerini da ortaya koyduğu ifade edildi. Goldin’in kadınların iş gücü piyasasına katılımının, ele aldığı dönem boyunca yükselme eğilimde olmadığını, bunun yerine U şeklinde bir eğri oluşturduğunu ortaya koyduğu aktarıldı. Goldin’in bu durumu, kadınların ev ve aile sorumluluklarına ilişkin yapısal değişim ve gelişen sosyal normların bir sonucu olarak açıkladığı bildirildi. Verilere göre istihdam piyasasına kadınların yüzde 50’si, erkeklerin yüzde 80’i katılıyor ancak kadınlar çok daha az kazandığı gibi kariyer basamaklarını çıkmakta da zorlanıyor. Nobel Komitesi, Goldin’in ABD’nin 200 yıllık arşivlerini çalışarak büyük bir emek ortaya koyduğunu vurguladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir